Ιωάννης Βρούτσης

Υπουργός Εργασίας και Κοινωνικών Υποθέσεων

Γεννήθηκε στην Αθήνα το 1963. Είναι παντρεμένος με τη δικηγόρο Θεοδώρα Βαγενά και έχει δύο παιδιά.
Σπούδασε Οικονομικά στη Σχολή Νομικών, Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών. Είναι κάτοχος μεταπτυχιακού διπλώματος από το Πάντειο Πανεπιστήμιο Αθηνών και μιλάει αγγλικά. Εργάσθηκε για αρκετά χρόνια στον ιδιωτικό τομέα και κατόπιν στο Υπουργείο Οικονομικών. 
Εκλέγεται βουλευτής Κυκλάδων με τη Ν.Δ. από το 2007.
Διετέλεσε:
•    Τομεάρχης Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης Ν.Δ. (14/12/2009-08/01/2011)
•    Τομεάρχης για τα φορολογικά θέματα Ν.Δ. (10/01/2011-11/04/2012), Υπουργός Εργασίας, Κοινωνικής Ασφάλισης και Πρόνοιας (21 Ιουνίου 2012 - 25 Ιανουαρίου 2015
•    Πρόεδρος του Συμβουλίου Υπουργών Εργασίας της Ε.Ε. (EPSCO) κατά το 1ο 6μηνο του 2014 (Ελληνική Προεδρεία Ε.Ε.)
•    Τρίτος Κοινοβουλευτικός Εκπρόσωπος της Ν.Δ. (Φεβρουάριος 2015)
•    Δεύτερος Κοινοβουλευτικός Εκπρόσωπος Ν.Δ. (Ιανουάριος 2016) 
•    Τομεάρχης Εργασίας, Κοινωνικής Ασφάλισης και Κοινωνικής Αλληλεγγύης (Νοέμβριος 2016-Ιούνιος 2019).
Με απόφαση του Πρωθυπουργού κ. Κυριάκου Μητσοτάκη ορίστηκε Υπουργός Εργασίας και Κοινωνικών Υποθέσεων στις 8 Ιουλίου 2019.